Příznaky černého kašle: Od nenápadné rýmy až po dusivé záchvaty

Černý kašel nebo také pertusitus či kokafrén je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertusis. Poměrně zrádný je v tom, že má pomalý nástup zpočátku se projevuje spíš nenápadně. Jeho příznaky jsou navíc velmi podobné jako u běžného nachlazení. za které ho l pacienti často zaměňují. Častá je rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, suchý kašel a chrapot. Narozdíl od rýmy nebo chřipky se ale stav pacienta ani po dvou týdnech nelepší, právě naopak.

Závažné obtíže 

Zhruba po dvou týdnech začnou nemocní trpět záchvaty dusivého kašle, které jsou velmi silné a často je doprovází horečka, zvracení hlenu, křeče průdušek nebo krvácení z nosu. V důsledku toho dochází k vyčerpání a problémům s dýcháním. Na konci záchvatu pacientovi dochází kyslík, zajíká se, vydává zvuky podobné kokrhání kohouta a může i modrat. Záchvaty přicházejí hlavně v noci, a tak nejen narušují kvalitu spánku, ale mohou být i životu nebezpečné, proto je při podezření na černý kašel nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nebezpečné komplikace

K nejčastějším komplikacím patří zápal plic (pneumonie) a dušnost, případně i krátká zástava dechu. Zároveň může docházet také k dehydrataci, křečím, fraktuře žeber nebo vzniku zánětů, zejména zánětu středního ucha. A pokud není pacient léčen, může černý kašel trvat tři měsíce nebo i déle.

Příznaky u dětí

Projevy jsou u dětí hodně podobné jako u dospělých. Velké nebezpeční ale hrozí novorozencům, kteří ještě nebyli očkovaní, případně neměli očkovanou matku. Průběh onemocnění je v jejich případě nejzávažnější a dávivý může na krátkou chvíli zamezit přístupu kyslíku do mozku. A v takovém případě hrozí, že pokud mu nebude okamžitě poskytnuta lékařská pomoc, mohou být následky fatální. Často se navíc objevují komplikace v podobě zápalu plic nebo onemocnění mozku (encefalopatie).

Napsat komentář