Léčba černého kašle: Cílená terapie antibiotiky a výjimečně i hospitalizace

Nejúčinnější ochranou proti černému kašli je očkování, které bylo v Československu zavedeno už v roce 1958. Výskyt tohoto onemocnění známého také jako pertuse nebo kokafrén se díky tomu výrazně snížil. V posledních letech ale počet případů opět stoupá. Kromě možnosti přeočkování je proto potřeba zaměřit se i na léčbu.

Antibiotika pomohou nemocnému i jeho okolí

Při podezření na toto onemocnění byste tedy měli neprodleně navštívit lékaře. A pokud se skutečně prokáže, že jde o černý kašel, přichází na řadu antibiotika, která nejen zmírňují příznaky, ale také zkracují jejich trvání a zároveň zabraňují šíření onemocnění. Doporučuje se ale i podpůrná léčba, která zabraňuje možné dehydrataci. Spočívá tedy v dostatečném pitném režimu s převahou teplých nápojů. 

Dále je nutné dbát na regeneraci nosní sliznice pomocí spreje s mořskou vodou a zvlhčování vzduchu v místnosti. Většina lékařů pak doporučuje i užívání probiotik pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Samozřejmostí by měla být i karanténa. U neléčených případů je až třítýdenní, při užívání antibiotik se zkracuje a trvá minimálně pět dní od začátku jejich užívání. 

Hospitalizace jen ve výjimečných případech

Léčba probíhá zpravidla v domácím prostředí. Pouze u rizikových skupin je někdy nutná hospitalizace. Jde zejména o neočkované novorozence, ale také o seniory, kteří mají vlivem imunosenescence (změnám v imunitním systému) oslabenou obranyschopnost. Stejně tak jsou ohrožené osoby s chronickými chorobami dýchacích cest, kardiovaskulárními problémy, diabetem nebo onemocněním ledvin. Při pobytu v nemocnici je nemocný neustále monitorován a léčba probíhá ve spolupráci s epidemiology a případně i dalšími specialisty.

Napsat komentář