Možnosti očkování proti černému kašli

Evropské země se k očkování proti černému kašli staví různě. Německo, Velká Británie a další země západní Evropy mají očkování dobrovolné, na jihu a východě kontinentu je většinou povinné. U nás se musí děti očkovat už od roku 1958, za které přebírají zodpovědnost rodiče. Stát musí zaručit jen účinnost a nezávadnost vakcíny, což bývá standardem i v zemích bez povinného očkování.

Očkování dětí a případně i dospělých 

V Československu bylo plošné očkování zavedeno v roce 1958 jako součást hexavakcíny u kojenců. V dospělosti se v určitých případech doporučuje přeočkování, protože protilátky zůstávají v těle po prodělané nemoci i po očkování maximálně 10 let.  Protilátky přesené z matky na dítě pak přestávají účinkovat už po šesti týdnech. Starší vakcíny slibovaly ochranu až 12 let, ale zase nebyly tak bezpečné jako současné varianty. 

Zdraví dospělí jedinci většinou prodělání černý kašel bez vážnějších obtíží. Přeočkování by měli ale zvážit ti, kdo patří do jedné z ohrožených  skupin. Jedná se zejména o lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest, těhotné ženy a jejich blízké okolí. U dětí do tří měsíců se tak snižuje riziko výskytu choroby až p 70 procent. A zároveň by měli očkování zvážit i cestovatelé, kteří navštěvují země s výskytem černého kašle. Ve všech případech je ideálním řešení kombinovaná trojvakcína, která je účinná i proti tetanu a záškrtu.

Současná situace

Zavedení očkování v Československu výrazně snížilo výskyt černého kašle i úmrtnost. V 70. až 90. letech se dokonce objevovaly jen desítky případů ročně. Od roku 1993 ale počet případů u nás opět narůstá. A to jak  kvůli bezpečné, ale méně účinné vakcíně, tak častějšímu cestování a migraci obyvatel. V posledních měsících je tempo nárůstu tohoto onemocnění enormní, což způsobuje i občasný nedostatek vakcín.

Nejčastěji se dnes využívá zmiňovaná kombinovaná trojvakcína (Adacel, Boostrix). Další variantou je Adacel, Boostrix Polio účinná i proti dětské obrně, která se edy aplikuje především dětem. V případě nedostupnosti základní vakcíny s ní ale lékaři očkují i dospělé, zejména těhotné ženy.

Napsat komentář