Ještě nedávno většina lidí považovala černý kašel za dávno překonanou nemoc. Většina z nás byla přece očkovaná už v dětství, a tak se zdálo, že se není čeho bát. Jenže čísla z posledních měsíců ukazují pravý opak – černý kašel se nejen vrací, ale šíří se rychleji, než bychom čekali. Co stojí za tímto překvapivým návratem? A máme se bát?
Co je černý kašel a proč je nebezpečný?
Černý kašel, známý i pod odborným názvem pertuse, je vysoce nakažlivá nemoc, která postihuje dýchací cesty. Způsobuje ji bakterie Bordetella pertussis a přenáší se kapénkami – tedy kašláním, kýcháním nebo blízkým kontaktem s nakaženým.
Nemoc začíná jako běžné nachlazení, ale rychle se mění v záchvaty silného kašle, často doprovázeného lapáním po dechu, zvracením nebo dokonce krátkodobou ztrátou vědomí. Nejzranitelnější jsou kojenci a malé děti, pro které může být černý kašel život ohrožující.
Proč se černý kašel znovu objevuje?
Navzdory tomu, že proti černému kašli existuje očkování, nemoc se v posledních letech opět šíří. Důvodů je několik:
1. Slábnoucí imunita
Očkování proti černému kašli poskytuje ochranu, ale ne na celý život. Imunita po očkování postupně klesá, obvykle během 5–10 let. Mnoho dospělých tak může být znovu náchylných k nákaze, aniž by to věděli.
2. Klesající proočkovanost
V některých regionech v Česku klesá počet očkovaných dětí. Důvody sahají od obav rodičů až po šíření dezinformací. Když se proočkovanost sníží pod určitou hranici, nemoc se může šířit i mezi očkovanými.
3. Změny v bakteriích
Vědci zaznamenali určité genetické změny v kmenech bakterie Bordetella pertussis. Některé se lépe vyhýbají imunitnímu systému nebo účinkům vakcíny. Není to hlavní příčina, ale podílí se na šíření.
Situace v České republice
Na začátku roku 2025 zažíváme v Česku nebývalý nárůst případů černého kašle. Jen za první čtvrtletí bylo hlášeno více než 3000 případů, což je výrazně více než v předchozích letech. Nejčastěji jsou postiženy děti ve školním věku, ale nemoc se objevuje i u dospělých.
Zvlášť alarmující je výskyt u novorozenců, kteří jsou vůči nemoci zcela bezbranní – očkování u nich ještě nezačalo, a tak závisí na ochraně svého okolí.
Co můžeme dělat?
I když návrat černého kašle působí znepokojivě, existují kroky, které můžeme jako jednotlivci i společnost podniknout.
Přeočkování dospělých
Dospělí, kteří byli naposledy očkovaní v dětství, mohou zvážit přeočkování kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému kašli (tzv. dTpa vakcína). Doporučuje se zejména zdravotníkům, učitelům a rodičům malých dětí.
Ochrana miminek – tzv. kokonová strategie
Pokud se v rodině narodí miminko, měli by být jeho nejbližší příbuzní (zejména matka, otec a prarodiče) přeočkovaní. Tím se sníží riziko, že na něj někdo nemoc přenese.
Zodpovědnost při kašli
Zdlouhavý, dráždivý kašel by neměl být brán na lehkou váhu. Pokud trvá déle než týden, je vhodné navštívit lékaře. Pokud jsme nemocní, je důležité zůstat doma a omezit kontakt s ostatními – nejen kvůli sobě, ale i kvůli těm, které můžeme ohrozit.
Co nám návrat černého kašle říká?
Návrat staré nemoci není jen otázkou medicíny. Je to také zrcadlo stavu naší společnosti – jak důvěřujeme zdravotnickým doporučením, jak se rozhodujeme v otázkách prevence, a zda jsme ochotni nést zodpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní.
Černý kašel nám připomíná, že žádná nemoc opravdu nezmizí, pokud na ni zapomeneme. Naopak – může se vrátit tiše a nenápadně. A právě proto má smysl o ní znovu mluvit, psát a přemýšlet.